معرفی خلاصه کتاب

خلاصه کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت- قسمت سوم – Deep Work by Cal Newport

کتاب کار عمیق
کتاب کار عمیق

خلاصه کتاب، ماه عسل برداشت شخصی من از نکات مهم و اساسی قابل یادگیری از مطالعه کتاب می باشد ، مطالعه این نکات برای خوانندگانی که وقت و زمان لازم جهت مطالعه کامل کتاب را ندارند خالی از لطف نیست.

کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت

دستورالعمل شماره ۳ : یک تابلو امتیاز داشته باشید.

مردم وقتی پای امتیاز در میان باشد متفاوت عمل می کند. هنگامی که تلاش می کنید تا تعهدات تیمتان را به سمت اهداف بسیار مهم سازمان هدایت کنید، مهم است که آنها جایی برای ثبت و پیگیری ارزیابی‌های فرآیندشان داشته باشند. حتی زمانی که خواسته های دیگری برای توجه آنها با هم رقابت می‌کنند، این تابلوی امتیاز حس رقابت ایجاد می‌کند که آنها را به سمت تمرکز روی این مقیاس ها هدایت می کند. در ضمن این خود منبع تقویت کننده انگیزه است.هنگامی که تیم، موفقیت خود را با یک ارزیاب فرایند نشان می‌دهد، اعضای آن روی دائمی کردن این عملکرد سرمایه‌گذاری می‌کنند.

دستورالعمل شماره ۴: یک هماهنگی در پاسخگویی یا حسابرسی کنید.

قدم نهایی برای حفظ تمرکز برای ارزیاب های فرآیند، ریتمی از جلسات منظم و مکرر برای هر تیمی که اهداف بسیار مهمی دارد بکار گرفته شود. در طی این جلسات اعضای تیم باید با تابلوی امتیازاتشان روبه‌رو شوند و متعهد به انجام اقدامات خاصی برای کمک به بهبود امتیاز تا قبل از جلسه بعدی شوند و توضیح دهند که در مورد آنچه در جلسه قبلی تعهد کرده بودند چه اتفاقی افتاده است.

استفاده از روش رهبانیت برای تمامی افراد در دنیای امروزه امکان پذیر نیست. اما روشی که خود نویسنده ارائه می دهد این است که در پایان روز کاری رسیدگی به مسائل کاریتان را تا صبح روز بعد تعطیل کنید. بعد از شام هیچ ایمیلی را بررسی نکنید. هیچ مکالمه ای را دوبار در ذهنتان مرور نکنید. و در مورد چگونگی رسیدگی به چالش‌های پیش‌روی، دنبال چاره اندیشی نباشید. فکر کردن در مورد کار را کاملا تعطیل کنید. اگر به زمان بیشتری نیاز دارید زمان کاریتان را طولانی تر کنید اما هنگامی که کارتان را تعطیل می کنید ذهنتان را برای روبرو شدن با گل های آلاله، حشرات و ستاره های کوچک رها کنید. اما چرا تعطیلی برای توانایی شما برای تولید خروجی با ارزش سودمند خواهد بود؟

دلیل: 1) تعطیلی به بینش ها کمک می کند. برای تصمیم هایی که نیاز به اعمال قوانین محکم دارند ذهن ناخودآگاه باید درگیر شود. مثلا اعمال ریاضی. همچنین برای تصمیماتی که شامل مقدار زیادی اطلاعات و قیدهای مهم چندگانه(حتی شاید متناقض باشند) ذهن ناخودآگاه شما مناسب است. لذا ارائه زمان برای استراحت ذهن خودآگاه شما لازم و ضروری است . ذهن ناخودآگاه تان را قادر می‌سازد تا برای مرتب سازی پیچیده ترین چالش های حرفه تان یک تغییر در خودش ایجاد کند. بنابراین عادت خاموش شدن، لزوما میزان زمانی که در کار تولیدی مشغول به کار هستید را کاهش نمی‌دهد. بلکه نوع کار شما را متنوع تر می کند. دلیل دوم: تعطیل کردن کمک می‌کند که انرژی مورد نیاز برای کار عمیق مجددا احیا شود، مانند پیاده روی، بازی کردن با بچه ها، شنیدن موسیقی و…

اگر پس از شام چند ساعت را برای جبران عقب افتادگی، به دلیل نزدیک شدن به یک ضرب العجل اختصاص می‌دهید مراکز توجه هدایت شده تان را از استراحت بدون وقفه ای که برای ترمیم خودشان نیاز دارند جدا می‌کنید. حتی اگر این فاصله های کاری زمان کمی را استفاده کنند. مانع رسیدن شما به سطح آرامش عمیق تری می شوند که در آن بازسازی توجه می تواند رخ دهد. تلاش برای کار بیشتر در شب می‌تواند، اثربخشی شما را در روز بعد به میزانی کاهش بدهد که برای یک تعطیلی اهمیت قائل شده باشید کار کمتری انجام بدهید.

برای اجرایی کردن این فرآیند باید تعهدات زیر را انجام دهید:

1– عدم بررسی ایمیل های کاری، وب سایت های مرتبط به کار و… 2– از تعهدتان برای شروع یک روال در تعطیلات خود، بعد از کار استفاده کنید تا برای حداکثر رساندن استفاده از آن تعطیلی.
اثر زیگارنیگ: اگر به سادگی هر آنچه انجام می دهید از ساعت ۵ بعد از ظهر متوقف کنید و بگویید تا فردا کار نمی کنم احتمالاً با ذهنتان با پاک کردنش برای مسائل مربوط به این فعالیت ناتمام در جدال خواهید بود. چراکه تعهدات بسیاری در ذهنتان حل نشده باقی خواهند ماند. لذا با یک روال کاری روزتان را به پایان برسانید و کار شروع شده را قبل از اتمام ساعت کاری تمام کنید. همیشه کارهایی وجود دارد که ناتمام باقی خواهد ماند و اینکه به نقطه‌ای برسد که همیشه به تعهداتتان عمل کنید خیال پردازی است. و به این عمل، ” فرض کنید این کار انجام شده ” اطلاق شده است. بنابراین تعهد به یک برنامه خاص برای دستیابی به یک هدف نه تنها می تواند دستیابی به یک هدف را تسهیل کند بلکه ممکن است منابع شناختی را برای سایر فعالیت‌ها نیز آزاد کند.

کتاب کار عمیق

قانون دوم- سر رفتن حوصله تان را بپذیرید.

اگر بتوانید به سادگی انگیزه کافی را به دست بیاورید، می توانید در طول شب، زندگی کاریتان را از زندگی همراه با حواس پرتی به زندگی متمرکز تبدیل کنید. اگر به طور همزمان ذهنتان را از وابستگی به حواس پرتیتان جدا نکنید تلاش هایتان برای عمیق تر کردن تمرکز، دچار کشش خواهند شد. ما مقیاس‌هایی را داریم که افراد را به دو دسته تقسیم بندی کنیم. الف) افرادی که کارهای چندگانه انجام می‌دهند. ب) افرادی که به ندرت اینگونه یعنی چندگانه کار می‌کنند.

افرادی که در تمام مدت چند کار را با هم انجام می‌دهند نمی‌توانند بی ربطی ها را فیلترکنند. آنها نمی‌توانند یک حافظه کاری را مدیریت کنند به طور مداوم دچار حواس پرتی می‌شوند و شروع به استفاده از بخش‌های بسیار زیادی از مغزشان استفاده می‌کنند که مربوط به کاری که دارند انجام می دهند نیست. آنها تقریباً ذهنشان را خراب می کنند. هنگامی که مغز شما به حواس پرتی عادت کرده باشد سخت است، که این عادت را ترک کنید حتی زمانی که می خواهید تمرکز کنید. به بیان دقیق‌تر زمان هایی که باعث می‌شود حوصله تان سر برود به خاطر بیاورید. مثلا اگر در یک تماس تلفنی، ۵ دقیقه منتظر بمانید و بلافاصله سراغ گوشی همراهتان بروید و فکر کنید احساس راحتی کرده اید پس مغزتان احتمالا به مرحله ای رسیده است که برای انجام کار عمیق آماده نیست.

قانون شماره یک آموخت که کارهای عمیق را به برنامه های خودتان اضافه کنید و از طریق روالها و عادت های طراحی شده ای که کمک می کنند به طور مداوم به حد توانایی تان برای تمرکز برسید از آن حمایت کنید.

قانون شماره ۲: به شما کمک می کند تا این حد نهایی را به میزان قابل توجهی بهبود دهید. برای تمرکز عمیق نیاز به آموزش دارید و این آموزش باید دو هدف اصلی را در دستور کار قرار دهد. یک) بهبود توانایی تان برای تمرکز شدید و غلبه بر میل شما به حواس پرتی.

روز تعطیلی اینترنت: روز زهرزدایی اینترنت هم نامیده می شود. این پیشنهاد در شکل اصلی خود می خواهد در زمان های منظم، به طور معمول یک روز در هفته را در نظر بگیرد و از فناوریهای اینترنت دوری کنید. البته این توصیه اشکال مختلف مانند چند هفته یا یک ماه در سال و یا چند ساعت در روز هم دارد.برای اینکه تمرکز کنید به جای زمانبندی کردن استراحت گاه به گاه در میان حواس پرتی ها، باید زمان‌بندی استراحت گاه به گاهی در میان تمرکزها داشته باشید. زمانبندی اینترنت خود را در روزانه مشخص کنید. و در سایر سازمان‌ها این امر را کنار بگذارید. این امر حواس پرتی های شما را کاهش می دهد. پس در مرحله اول زمانبندی استفاده از اینترنت خود را در روز مشخص می‌کنیم این زمانبندی برای افراد متغیر است. اما هدف اصلی عدم استفاده از اینترنت در خارج از زمان بندی های تعیین شده است. این زمان بندی را هم در خانه و هم در محیط کار اجرا کنید.

سعی کنید در محیط خانه و تعطیلات به غیر از استثنائات، استفاده از اینترنت و تلفن همراه خود را کنار بگذارید. نکته مهم در این تمرین اینست که خودتان را مقید کنید در هنگام حواس پرتی هایتان، خود را از نزدیکی به این ابزارها و اینترنت دور نگه دارید و حواس پرتی های خود را با این ابزارها پر نکنید. لذا برای موفقیت در کار های عمیق باید مغزتان را بازسازی کنید تا مقاومت در برابر محرک های حواس پرتی برایش راحت باشد.

به صورت بسیار مولد مدیتیشن کنید. هدف از مدیتیشن مولد اینست که دوره ای را در نظر بگیرید که در آن فقط به صورت جسمی مشغول باشید نه ذهنی. مانند پیاده روی کردن، دوش گرفتن و … و فقط توجه تان را به مشکل کاری که به خوبی مشخص شده است متمرکز کنید. بسته به حرفه شما، این امر متغیر است. هنگامی که در طول این فعالیت حواس پرتی به سراغتان می‌آید دوباره باید ذهن تان به مشکل مربوطه بازگردانید. این عمل به غیر از سایر مزایای آن ، به توانایی شما برای بهبود تفکر عمیق بسیار موثر است. این امر باعث می‌شود تا عضلات مغزتان در خصوص مقاومت در برابر حواس پرتی تقویت شوند. رسیدن به نقطه ایده‌آل زمان بر است. برای اجرایی شدن این مورد دو پیشنهاد داریم. 1- مراقب حواس پرتی و تکرار افکار مزاحم باشید. 2- تفکر عمیق را پی ریزی کنید و در مورد مشکلی که به نظر، فعالیت بدیهی می رسد اما در واقع اینطور نیست عمیق فکر کنید.مثلا پنج سوال مهم و کلیدی در مورد مشکل خود طراحی کنید و طول مسیر به نوبت به این سوالات فکر کنید. جواب سوال ها را بدهید، هر روز می توانید به پاسخ سوالات خود نگاه کنید و آنها را با هم مقایسه کنید و بعد از یک هفته به سیر پیشرفت خودتان توجه کنید.
توانایی شما برای تمرکز کردن تنها به اندازه تعهدتان برای پرورش دادن آن است.

قانون سوم: رسانه های اجتماعی را ترک کنید.

1– این ابزارهای به طور فزاینده‌ای اولا زمان ما را قطعه قطعه کرده و همچنین توانایی ما برای تمرکز کردن را کاهش می دهند. برای اینکه در هر کار عمیق تسلط پیدا کنید باید کنترل زمان و توجه تان را از حواس پرتی های زیادی که تلاش می‌کنند که آنها را به یغما ببرند پس بگیرید. فراموش نکنید که اراده شما محدود است و اگر مدام آن را به توجه کردن به ابزارهای جذاب و حواس پرت کن مشغول کنید تمرکز بر موضوعات مهم برای شما سخت می شود.

2– ناتوانایی و عجزی که دانش ورزان در برابر ابزار شبکه مطرح می‌کنند. ما راه حل صفر و یک نداریم که کل اینترنت را از زندگی مان کنار بگذاریم چون بیشتر ما شغلی داریم که به این ابزار وابسته است. لذا ما باید نحوه کنترل آنها را بیاموزیم.

عموم دلایل جذب ما به شبکه‌های اجتماعی عبارتند از: 1)سرگرمی و دنبال کردن دوستان. 2) پیدا کردن دوستان قدیمی. 3) ملحق شدن به انجمن ها و …

اگر بخواهید مزیت های جزئی این رسانه‌ها را در نظر بگیرید دیگر معایب وحشتناک آنها را نخواهید دید. اگر سعی نکنید نگاه اجمالی را کنار بگذارید در این صورت به توانایی هایتان در جهان دانش ورزی آسیب خواهید رساند.

رویکرد صنعت گر نسبت به انتخاب ابزار: عوامل اصلی که موفقیت و خوشبختی را در زندگی حرفه ای و شخصی شما تعیین می‌کنند را شناسایی کنید. هر ابزاری را فقط در صورتی قبول کنید که اثرات مثبت آن به طور قابل توجهی از تاثیرات منفی آن بیشتر باشد.

توجه داشته باشید که این رویکرد صنعتگر نسبت به انتخاب ابزار، مخالف رویکرد هرگونه مزیت است.

قانون موارد اندک و حیاتی را در مورد عادتهای اینترنتی‌تان اعمال کنید. باید تعداد کمی هدف در بخش زندگی شخصی و حرفه‌ای تان داشته باشید. هنگامی که این اهداف را شناسایی کردید لیستی از دو یا سه فعالیت مهم که به شما کمک می‌کنند که به هدفتان برسید را تعیین کنید. این فعالیت‌ها باید به اندازه کافی خاص باشند تا به شما اجازه دهند به اندازه کافی انجام آنها را تجسم کنید. از سوی دیگر باید به اندازه کافی عمومی باشد که به نتیجه خاصی در یک زمان خاصی گره نخورند. گام بعدی در این استراتژی این است که ابزارهای شبکه ای که در حال حاضر استفاده می‌کنید را در نظر بگیرید. فعالیتهای کلیدی که برای هر یک از این ابزارها شناسایی می‌کنید را بررسی کنید و بپرسید که استفاده از این ابزار تأثیر مثبت یا منفی در موفقیت شما در آن فعالیت دارد یا نه؟ استفاده از این ابزار را در صورتی ادامه دهید که به این نتیجه برسید که تاثیرات مثبت و قابل توجهی دارد. و تاثیرات مثبت از اثرات منفی آن بیشتر است.
در بسیاری از موقعیت‌ها، هشتاد درصد از تأثیرات منفی فقط ناشی از بیست درصد از علل احتمال است. با فرض اینکه شما می توانید ۱۰ تا ۱۵ فعالیت متمایز و بالقوه مفید را برای هر یک از اهداف زندگی تان فهرست کنید این قانون می‌گوید که دو یا سه فعالیت هستند که اهمیت دارند. عددی که این استراتژی از شما می خواهد بر روی آن تمرکز داشته باشید و بیشترین تفاوت را در خصوص اینکه در رسیدن به هدف موفق می‌شوید یا نه را ایجاد می کنند.حتی اگر، این نتیجه را قبول کنید هنوز هم ممکن است که ادعا کنید که بنا به ۸۰ درصد دیگر فعالیت‌ها را ممکن است مفید باشند را نادیده نگیرید. باید به این مسئله دقت کرد که تمام فعالیت ها بدون در نظر گرفتن اهمیت آن، زمان و توجه محدود شما را به صورت یکسان مصرف می‌کنند. بنابراین اگر به فعالیت‌های کم اثر توجه کنید زمانی را که می توانید به فعالیت‌های تاثیرگذاری بیشتری دارند اختصاص دهید از آنها می گیرد.

سی روز فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را کنار بگذارید و بعد از سی روز دو سوال زیر را از خودتان بپرسید: 1) آیا اگر می‌توانستم در سی روز گذشته از این سرویس استفاده کنم این روزها به طور قابل توجهی بهتر می شدند؟ 2) آیا برای مردم اهمیت داشت که از این سرویس استفاده نمی کردم؟ اگر پاسخ شما به هر دو سوال خیر باشد این سرویس را به طور دائم کنار بگذارید. اگر پاسختان یک بله واضح بود به استفاده از این سرویس باز گردید. اگر پاسختان مشروط یا مبهم بود، بستگی به شما دارد که به این سرویس بازگردید یا نه؟

برای سرگرمی خودتان از اینترنت استفاده نکنید. کارمند هایی که در هفته حدود ۴۰ ساعت کار می کنند، شاهدا که کیفیت اوقات فراغت آنها در سطح پایین باقی مانده است و چرا که وب گردی ما فقط کلیک های بی فایده است. اگر به ذهنتان چیزی معنی داری بدهید که در تمام ساعات بیداریتان روی آن کار کند روزتان را به صورت کامل تری تمام خواهید کرد و روز بعد با آرامش بیشتری شروع می کنید. نسبت به اینکه به ذهن تان اجازه دهید که برای ساعت‌ها در حالتی نیمه آگاهانه و بدون ساختار به وب گردی بپردازد. اگر می خواهید کشش اعتیادآور سایت های سرگرمی نسبت به وقت و توجه تان را از بین ببرید به ذهنتان جایگزین باکیفیتی بدهید این کار توانایی تان برای مقاومت در برابر حواس پرتی و تمرکز کردن حفظ می‌کند بلکه حتی ممکن است برای اولین بار، تجربه زندگی به معنای واقعی و نه فقط وجود داشتن است را برآورده کنید.

حسین علی محمدی - Hossein Alimohammadi ]

دیدگاهتان را بنویسید