معرفی خلاصه کتاب

خلاصه کتاب عادت مربیگری (کوچینگی) اثر مایکل بونگی استانیر – قسمت اول

کتاب عادت مربیگری
کتاب عادت مربیگری

خلاصه کتاب ،ماه عسل برداشت شخصی من از نکات مهم و اساسی قابل یادگیری از مطالعه کتاب می باشد ،مطالعه این نکات برای خوانندگانی که وقت و زمان لازم جهت مطالعه کامل کتاب را ندارند از لطف خالی نیست

 

 

مقدمه ای درباره کتاب :

مایکل بونگی ‌استانیر در سال 2016 کتاب عادت کوچینگی را به رشته تحریر درآورد. او در این کتاب عناصر کوچینگ را از یکدیگر تفکیک می کند و برایتان شرح می‌دهد چگونه می‌توان کوچینگ را به شیوه‌ای مؤثر و نتیجه‌بخش اجرا کرد. برخلاف آنچه ممکن است تصور کنید، در کوچینگ خبری از راهکار دادن نیست، بلکه می‌بایست به سایرین کمک کرد تا خودشان مسیر پیروزی و موفقیت را پیدا کنند. در این چکیده کتاب به این درک می‌رسید که چگونه می‌توان به یک کوچ تأثیرگذار و حرفه‌ای تبدیل شد.

این کتاب برای چه کسانی مناسب است؟

  • مدیران و سرپرستان
  • هر فردی که رهبری یک تیم را به عهده دارد
  • کارکنانی که به دنبال بهبود عملکرد خود هستند

درباره نویسنده:

مایکل بونگی استانیر، چندین کتاب نوشته که از آن میان می‌توان به کتاب پرفروش Do More Great Work اشاره داشت. او نخستین کسی است که در کانادا جایزه کوچ سال را از آن خود کرد.

عادت مربی‌گری؛ کمتر بگویید، بیشتر بپرسید و شیوه رهبری‌‌تان را برای همیشه تغییر بدهید

مایکل بونگی استانیر، اصول مربی‌گری را در هفت پرسش اساسی خلاصه می‌‌کند. اگر بر تکنیک عمیق و درعین‌حال ساده او تسلط پیدا کنید، با یک تیر دو نشان زده‌‌اید. می‌توانید از کارکنان و همکارانتان مؤثرتر از قبل حمایت کنید و حتی شاید متوجه شوید که بهترین مربی خودتان هم شده‌‌اید. (دنیل اچ. پینک، نویسنده کتاب‌های هر انسانی فروشنده است و برانگیختگی )

سؤال‌پرسیدن به‌جای نصیحت‌کردن، جواب‌دادن و یا ارائه راه‌حل نیازمند شهامت است. در این کتابِ کاربردی و الهام‌‌بخش، مایکل هفت سؤال تحول‌‌آفرین را مطرح می‌‌کند که می‌تواند در شیوه رهبری و پشتیبانی ما تفاوت‌‌های زیادی ایجاد کند. برنه براون، نویسنده کتاب‌های صعود قدرتمندانه و شهامت شگفت‌انگیز.این کتاب سرشار از ایده‌‌ها، ابزارها و پرسش‌‌‌‌هایی جذاب، مفید و کاربردی است که می‌تواند راهنمای هر رهبر علاقه‌‌مند به پیشرفت باشد. دیو اولریک، نویسنده مشترک کتاب چراهای کار و قانون رهبری

خلاصه کتاب عادت مربیگری (کوچینگی ) – قسمت اول

1. این تنها یک کتاب نیست، صدای درون سرماست، قدرتی که به کمکمان می‌آید و ما را به سوی اهداف بزرگمان راهنمایی می‌کند. مربی ( کوچ ) برتر بودن تنها یک مهارت نیست؛ یک طرز فکر است، راهی است برای بودن. مایکل مانند یک قصه گویی هنرمند، روش جالبی برای انتقال پیامش از طریق نمونه‌های عملی و تکنیک‌های اثبات شده دارد.داشتن این کتاب برای هر مربی ( کوچی ) که واقعاً می‌خواهد تغییری ایجاد کند، ضرورت است.(شیندکاندن، مسئول بخش توانمندسازی عملکرد جهانی، سی ای تکنولوجیز)

2. در حالی که دیگران هدف و کاربرد مربی گری ( کوچینگ ) را بیش از حد پیچیده می کنند، مایکل بونگی استانیر ، رویکرد کاربردی و پایداری برای این عادت ضروری رهبران بزرگ ارائه می‌کند. او به صورت مختصر، به تحقیقات مرتبط به هنر پرسیدن محترمانه و نقشش در پرورش مشارکت موثر در میان همکاران اشاره می کند، همکارانی که متعهد به انجام دادن معنادار کارها با یکدیگر هستند. عادت مربیگری ( کوچینگی ) کتابی کاملا لذت بخش است که خواندنش بلافاصله تشویقم کرد تا از عادت های جدید استفاده کنم.( دنا وودز، مدیرعامل انجمن آمریکایی پرستاران بخش مراقبت‌های ویژه)

3. عادت مربی گری ( کوچینگی ) اساس مربی گری ( کوچینگ ) عملی برای مدیران پر مشغله است. در این کتاب، هیچ تئوری انتزاعی، داستان کسل کننده یا نکته اضافی وجود ندارد. تنها ابزارهای کاربردی و روزمره ای ارائه شده اند که به شما این توان را می‌دهند که ظرف ده دقیقه یا کمتر مربی گری ( کوچینگی ) کنید. (ملیسا دیملر، مدیر بخش یادگیری و توسعه سازمانی توییتر)

4. حق با بونگی استانیر است. ما خود خالق عادت‌هایمان هستیم و از طریق همین عادت ها، خودمان، زندگیمان و جهان اطرافمان را خلق می کنیم. عادت مربی گری یک کتاب راهنما برای اعمال قدرت عادت به قدرت مربی گری ( کوچینگی ) است تا بتوانیم همراه و از طریق دیگران، دستاوردهای بیشتری کسب کنیم. این کتاب را نخوانید. آن را تمرین کنید و از آن استفاده کنید. این کتاب را روی میز کارتان نگه دارید و عادت مربی گری ( کوچینگی ) خودتان را خلق کنید.(میشل میلان، مدیر ارشد اجرایی، دانشکده مدیریت روتمن، دانشگاه تورنتو)

5. شما به عادت مربی گری ( کوچینگی ) نیاز دارید، امروز همه می‌دانند که مدیران و رهبران باید برای کارمندانشان، مربی (کوچ) باشند. دنیل گولمن، روان شناس و روزنامه‌نگاری که باعث شهرت مفهوم هوش عاطفی شد، بیش از پانزده سال پیش در مقاله‌ای با عنوان”رهبری که به نتایج دست می‌یابد” در مجله کسب و کار هاروارد، مبانی اولیه را در این خصوص ایجاد کرد. او معتقد بود که شش سبک اساسی برای رهبری وجود دارد که مربیگری ( کوچینگ ) یکی از آنها است؛ او همچنین نشان داد که این سبک تاثیر مثبت قابل توجهی روی عملکرد، جو (فرهنگ) و سود و زیان نهایی دارد.

6. اما این کار واقعا هم به این سختی نیست. در شرکت من، ما به بیش از ده هزار مدیر پرمشغله مانند شما، در زمینه مهارتهای مربیگری ( کوچینگ ) کاربردی، آموزش داده‌ایم. در طول سال‌ها، به این باورهای بدیهی پایبند بوده ایم:
• مربیگری ( کوچینگ ) ساده است. در واقع، این کتاب (هفت پرسش ضروری) بخش عمده آنچه را که نیاز دارید، در اختیار شما قرار می دهد.
• می توانید هر فردی را در عرض ده دقیقه یا کمتر آموزش بدهید و در جهان پر مشغله امروز، قادر به مربیگری ( کوچینگ ) در ده دقیقه یا حتی کمتر خواهید بود.
• مربیگری ( کوچینگ ) باید یک عمل روزمره و غیر رسمی باشد، نه یک اتفاق دوره‌ای و رسمی با یک عنوان تشریفاتی مثل “حالا ،زمان مربی گری ( کوچینگ ) است! ”
• تنها در صورتی می‌توانیم یک عادت مربیگری ( کوچینگی ) موفق خلق کنید که مکانیسم های اثبات شده برای ایجاد و اعمال عادت های جدید را درک کنید و آنها را به کار بگیرید.

7. اما چرا باید برای تغییر اوضاع، این همه سختی را به جان بخریم؟ چرا می خواهید یک عادت مربی گری ( کوچینگی ) ایجاد کنید؟ وقتی عادت مربی گیری ( کوچینگی ) را می سازید، می توانید آسان تر از شر سه چرخه معیوب که محیط های کاری مان را فلج می کنند، خلاص شوید: خلق وابستگی بیش از حد، احساس سلطه پذیری و قطع ارتباط.

• چرخه 1: حلقه وابستگی بیش از حد

ممکن است متوجه شده باشید که بخشی از یک تیم بیش از حد وابسته هستید. در این حالت دو مشکل مضاعف وجود دارد؛ اول اینکه، کارکنانتان را طوری آموزش داده اید که بیش از حد به شما وابسته شوند، شرایطی که باعث از دست دادن قدرتشان و فرسودگی شما می شود و سپس به خاطر اینکه در خلق این وابستگی آن قدر موفق بوده‌اید که حالا کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، ممکن است ناخواسته مانع پیشرفت جمع بشوید. خلق یک عادت مربیگری به تیم تان کمک می کند تا استقلال و سلطه جویی شان را افزایش بدهند و همینطور نیاز به مداخله و و مسئولیت‌پذیری شما، کاری که مانع پیشرفت آنها می‌شود، کمتر شده و در نتیجه روی پای خودشان بایستند.

• چرخه 2: سلطه پذیری: با زیاد بودن کارها احساس سلطه پذیری خواهید کرد.

خلق یک عادت مربیگری به شما کمک می‌کند که تمرکزتان را دوباره به دست بیاورید، در نتیجه شما و تیمتان می توانید کارهایی را انجام دهید که ارزش و تاثیر واقعی دارند و در نهایت، می توانید زمان، انرژی و منابعتان را برای حل چالش های مهم هدایت کنید.

• چرخه ۳: قطع ارتباط با آن کارها

در نهایت، ممکن است از کاری که واقعا اهمیت دارد، جدا شوید. اصل بنیادی کتاب قبلی من به نام ” کارهای عالی بیشتر انجام دهید” ، این بود که تنها انجام دادن کارها کافی نیست. باید به افرادتان کمک کنید کارهایی بیشتری را انجام دهند که تاثیر و مفهوم بیشتری دارد. هر چه بیشتر کارهایی را انجام بدهیم که هیچ هدف واقعی ندارند، انگیزش و مشارکتمان کمتر خواهد شد. هرچه مشارکتمان کمتر شود، احتمال اینکه بتوانیم کارهای بزرگی را پیدا کنیم و انجام دهیم، کمتر خواهد شد.

8. خلق عادت مربی گری)کوچینگی) به شما و تیم تان کمک می کند تا با کارهایی ارتباط برقرار کنید که نه تنها تأثیر گذارند، بلکه مفهوم هم دارند. مربی گری (کوچینگ) می‌تواند شهامت شما را برای خروج از شرایط آشنا و آسوده بخش تغذیه کند، می‌تواند به دیگران کمک کند که از تجربیاتشان درس بگیرند و می‌تواند به معنای واقعی کلمه، توانمندی های بالقوه افراد را افزایش داده و به تحقق آنها کمک کند.بنابراین باید با قید و بندهای نابه جا، کارهای یکنواخت و کناره گیری مبارزه کنید و ایجاد یک عادت مربیگری روشی برای دستیابی به یک روش بهتر کار کردن است.

9. هفت پرسش ضروری ، در این کتاب، هفت سوال وجود دارد که شما را از این سه چرخه معیوب نجات می‌دهد و شیوه کاری تان را ارتقا می‌دهد. این سوال ها نه تنها روی کارهای خودتان موثر است، بلکه روی مشتریان، کارپردازان، همکاران، روسا و حتی (مسلماً گاه به گاه و نه لزوما همیشه) همسر و فرزندانتان هم تاثیر می گذارند. این سوال ها می‌توانند ملاقات‌های رو در روی هفتگی، جلسات تیمی، قرار های فروش و (مهم تر از همه) لحظات ملاقات های تصادفی خارج از برنامه را برای تو متحول کنند. پرسش آغازین روشی برای شروع هر مکالمه متمرکز و باز است. پرسش شگفت انگیز- بهترین پرسش مربیگری در جهان – به عنوان یک ابزار خود مدیریتی برای شما و مبنایی برای شش پرسش دیگر عمل می می کند. پرسش تمرکز و پرسش بنیادی به قلب چالش می پردازند، در نتیجه شما را وادار می‌کنند که توجهتان را به موضوعات واقعا مهم تمرکز کنید. پرسش تنبل، باعث می‌شود ساعت‌ها در زمانتان صرفه جویی کنید و پرسش استراتژیک باعث ساعت ها صرفه جویی برای افرادی می شود که با شما کار می‌کنند و پرسش یادگیری که برای اختتامیه کتاب با پرسش آغازین جفت می شود، مطمئنتانً می کند که همه افراد ارتباطشان را با شما مفیدتر می‌دانند.این ابزارهای مفید هیچ فایده‌ای نخواهد داشت، مگر اینکه اجرا شوند.

10. چگونه یک عادت ایجاد کنیم.عاداتی که از طریق رفتار آن، به جای اینکه بر دروغ هایی که در اینترنت پیدا کرده ایم تکیه کنیم،به دانش واقعی درباره چگونگی تغییر رفتارمان دست پیدا میکنیم. تغییر رفتار مدنظر این کتاب عبارت است از: کمی بیشتر از دیگران سوال بپرسیم و کمتر به آنها دستور بدهیم؛ اما ساده لزوماً به مفهوم آنها آسان نیست و تئوری فایده‌ای نخواهد داشت، اگر ندانیم چگونه آن را به کار ببریم. تحقیقی در دانشگاه دوک نشان داده حداقل ۴۵ درصد از رفتار بیداری ما ناشی از عادت است. اگر چه دوست داریم فکر کنیم که خودمان به همه چیز تسلط داریم. معلوم است که کنترل چندانی بر نحوه عملکرد ذهن آگاهمان نداریم، چون تحت تاثیر ذهن ناخوداگاه یا نیمه هوشیارمان هستیم، این موضوع جالب و در عین حال کمی نگران کننده است.

11. برای ایجاد یک عادت جدید کارآمد، به پنج مولفه اصلی نیاز دارید: دلیل، برانگیزاننده، ریزعادت، تمرین مفید و برنامه.
• دلیل: قول بدهید: تحقیقات تنشان می‌دهد که اگر زمان زیادی را صرف تصور نتیجه کنید، انگیزه‌تان برای دست به کار شدن و رسیدن به آن نتیجه کاهش می‌یابد.پس به جای فکر کردن به کاری که عادتتان می تواند برایتان انجام دهد، به این فکر کنید که چگونه این عادت جدید به فرد یا افرادی که برایتان مهم اند، کمک خواهد کرد.
• عامل بر انگیزاننده تان را مجسم کنید : اگر ندانید چه چیزی رفتارهای قدیمی شما را بر می‌انگیزد، هیچ وقت آنها را تغییر نخواهد داد. چون تا باعث و بانی آن رفتار را نشناسید، همچنان به انجام دادنش ادامه خواهید داد. هر چه موقع تعریف لحظه برانگیختگی تان دقیق تر باشید، اطلاعات مفید تری پیدا می کنید.
• میم مضاعف: مختصر و مشخص حرف بزنید: اگر عادت جدیدتان را به صورت انتزاعی و مبهم و تعریف کنید، پذیرفته نخواهد شد. اگر به زمان زیادی برای فهم آن نیاز باشد، مغز بزرگتان راهی برای هک کردن نیت های خوبتان پیدا خواهد کرد. باید عادت جدیدتان را به صورت یک ریز عادت تعریف کنید، کاری که انجام دادن آن کمتر از شصت ثانیه طول می کشد.
• به شدت تمرین کنید : تمرین بخش‌های کوچک یک اقدام بزرگتر ( برای مثال، به جای تمرین کل بازی تنیس، تنها تمرین پرتاب کردن توپ به بالا).
• تکرار، تکرار و تکرار… و تکرار: اهمیتی ندارد که این کار را سریع، آهسته یا متفاوت انجام می دهید، فقط آن را تکرار کنید.
• و در نهایت مراقبت و توجه : وقتی به آن کار مسلط شده اید. اکنون می توانید موفقیت تان را جشن بگیرید. برای این کار، نیازی نیست که هزینه زیادی بکنید. البته اگر بخواهید می توانید؛ اما یک مشت گره کرده به نشانه پیروزی هم کفایت می‌کند.

12. برای بازگشت به روند قبلی، برنامه ریزی کنید: هر وقت اشتباهی کردید- هر کسی ممکن است اشتباه کند -کنار کشیدن همیشه ساده است. می‌توانم بقیه کیک را هم بخورم، چون می بینم تا حالا یک برشش را خورده ام. ” ما در خلق عادت ها، هرگز به ایده‌آل هایمان دست نخواهیم یافت. ممکن است یک لحظه، یا یک روز را از دست بدهیم. البته این یک فرض است. تنها باید بدانید که در چنین حالتی چه کاری باید انجام بدهید. سیستم های انعطاف پذیر طرح های ثانویه ای را تولید می کنند. “

13. یکی از قوانین تغییر: به محض اینکه چیز جدیدی را امتحان کنید، با مقاومت روبرو خواهید شد. اووید می گوید :”هیچ چیز قوی تر از عادت نیست.” این می تواند هم یک خبر بد باشد و هم یک خبر خوب. خبر بد به این خاطر که زندگی تان ممکن است انبوهی از پاسخ ها و واکنش های غیر ایدآلی باشد که در مغزتان فرو کرده اید و خبر خوب به خاطر اینکه حالا که مکانیزم عادت ها را درک کرده اید، می توانید ساختار خودتان برای موفقیت را بسازید. وینستون چرچیل می گوید: ” ما به ساختمان‌هایمان شکل می دهیم و پس از آن، آنها هستند که به ما شکل می دهند.”

14. سوال پرسیدن پشت سر هم و متوالی هم خوب نیست. هر بار، یک سوال بپرسید. فقط یک سوال در هر بار.
و حالا عادت جدید شما
وقتی اتفاق می‌افتد که …
پس از اینکه یک سوال پرسیده‌ام…
به جای…
اضافه کردن یک سوال دیگر و شاید یک سوال دیگر و دیگر و…، چون همه آنها انصافا سوال های خوبی هستند و واقعا کنجکاوم که جواب تمامشان را بدانم…
من… خواهم…
تنها یک سوال خواهم پرسید (و بعد وقتی منتظر پاسخ هستم، سکوت می کنم).

15. چگونه سوال فوق العاده ای بپرسیم: با استفاده از یک سبک وبیناری(سمینار مبتنی بر وب) ناخوشایند، مایکل پنج دستور ضروری برای پرسیدن یک سوال فوق العاده را با شما در میان می گذارد.

حسین علی محمدی - Hossein Alimohammadi ]

دیدگاهتان را بنویسید