معرفی خلاصه کتاب

خلاصه کتاب عادت مربیگری (کوچینگی) اثر مایکل بونگی استانیر – قسمت هشتم

کتاب عادت مربیگری
کتاب عادت مربیگری

خلاصه کتاب ،ماه عسل برداشت شخصی من از نکات مهم و اساسی قابل یادگیری از مطالعه کتاب می باشد ،مطالعه این نکات برای خوانندگانی که وقت و زمان لازم جهت مطالعه کامل کتاب را ندارند از لطف خالی نیست

خلاصه کتاب عادت مربیگری (کوچینگی) اثر  مایکل بونگی استانیر – The Coaching Habit By  Michael Bungay stanier

1. پرسش یادگیری

در این بخش کشف خواهید کرد که هر گفتگویی را چطور تمام کنید تا شما را مانند نابغه نشان دهد.کار شما به عنوان مدیر و رهبر این است که فضایی را برای افراد خلق کنید تا آن لحظه یادگیری را به دست بیاورند.و برای این کار، به سوالی نیاز دارید که این یادگیری دو حلقه ای را تحریک کند و چه سوالی بهتر از این؟ ((مفید ترین نکته برای شما چه بود؟))

خلاصه اینکه به همین خاطر است که در مورد ارزش توصیه، اغراق می شود. وقتی به شما چیزی بگویم، آن حرف شانس محدودی برای ورود به هیپوکامپوس مغز شما- ناحیه ای که حافظه را کدگذاری می‌کند- دارد؛ اما اگر از شما سوالی بپرسم و شما خودتان جواب را تولید کنید، وضعیت خیلی تغییر می‌کند.
((تفکر یک نوع تمرین است.)) یک راه این است که در همان ابتدای جلسه تیمی یا جلسه رو در رو این سوال را بپرسید: (( از آخرین جلسه مان تا به حال، چه چیزهایی یاد گرفته‌اید؟))

سوال های زیادی هستند که می توانید بپرسید تا به جایگیری این فرآیند تولید و بازیابی در یادگیری کمک کنید. ((چه چیزی یاد گرفتید؟))، ((دیدگاه اصلی چه بود؟))، ((چه چیزی را می خواهید به یاد بیاورید؟)) و ((مهمترین نکته برای یاد گرفتن چه بود؟))
((مفید ترین نکته برای شما چه بود؟)) حداقل به شش روش به ما کمک می کند.

این سوال گفت و گو را مفید تلقی می‌کند .
این سوال از افراد می‌خواهد مهم ترین و مفید ترین نکته را شناسایی کنند .
ما در جهانی زندگی می‌کنیم که سوالهایمان خلق می کنند(دیوید کوپرایدر).

این سوال، موضوع را شخصی می‌کند.
این سوال به شما بازخورد می‌دهد .
این سوال، یادگیری است، نه قضاوت .
این سوال به دیگران یادآوری می‌کند که شما چقدر برای آنها مفید بوده‌اید .
وقتی می‌خواهید گفت و گویتان را تمام کنید، قبل از اینکه همه به سمت در حمله کنند، سوال یادگیری را می پرسید: ((مفید ترین نکته درباره این گفتگو برای شما چه بود؟))
جواب دادن به این سوال، نکات مفید را مشخص می‌کند، آموخته‌ها را تقسیم می‌کند و یادگیری را ماندگارتر می کند. اگر می خواهید که گفتگویتان را غنی تر از این کنید و یک رابطه قوی تر هم بسازید، نظر خودتان را درباره مفیدترین نقطه به دیگران بگویید. این تبادل متعادل اطلاعات، قدرت تعاملات اجتماعی را بیشتر می کند.

2. عادت جدیدتان را توصیف کنید.

شما این عادت را می شناسید. (( بسیار خوب، مفیدترین نکته در این باره برای شما چه بود؟)) یا ((چه چیزی را درباره این گفتگو از همه مهمتر دیدید؟)) یا ((چه چیزی بهتر از همه عمل کرد؟)) یا هر سوال دیگری که از دیگران بخواهد درباره ارزش و یادگیری صحبت کنند.
((مفید ترین نکته در این باره برای شما چه بود؟)) یک روش قوی و مثبت برای پایان یک گفتگو است. با این سوال، نه تنها به دیگران کمک می کنید تا از گفتگو چیزی یاد بگیرند و از آن استفاده کنند، بلکه با اتمام گفتگو با یک نکته مفید باعث می شوید که آنها این تجربه را خوشایندتر از قبل به یاد بیاورند.

3. کلاس فوق العاده پرسش – بخش ۸
از هر راهی برای سوال پرسیدن استفاده کنید.
سوال های تایپ شده هم درست مثل سوال هایی که به زبان می آورید عمل می‌کنند.

و حالا عادت جدید شما
وقتی اتفاق می افتد که…
وقتی ایمیلی دریافت می‌کنم که هیولای نصیحت را تحریک می‌کند…
به جای…
نوشتن یک جواب طولانی و کامل درباره راه حل ها، رویکردها و ایده‌های ممکن و حتی یک جواب مختصر و مفید با یک دستور…
من… خواهم…
تصمیم میگیرم که کدام یک از هفت پرسش ضروری از همه مناسب‌تر است و آن را با یک ایمیل می پرسم این سوال می تواند چیزی شبیه به این باشد:
((وای، چیزهای زیادی گفتی؛ اما این را به من بگو: فکر می کنی مشکل اصلی تو چیست؟))
((ایمیلتان را بررسی کردم لطفاً در یکی دو جمله بگویید که چه می خواهید؟))
((قبل از اینکه بخواهم جواب طولانی‌تری بدهم، باید چیزی بپرسم: مشکل اصلی شما چیست؟))
سوال هایی در این کتاب مطرح شدند، سوال هایی هستند که آنها را تاثیرگذارتر یافته‌ام و واقعاً معتقدم اگر بتوانید این هفت سوال ضروری را به بخشی از توانایی های مدیریتی و گفتگوهای روزمره تان اضافه کنید، کمتر کار خواهید کرد و تاثیر بیشتری خواهید گذاشت و کارمندان، رئیس، حرفه و زندگی غیر کاری تان هم بابت آن از شما تشکر خواهند کرد.

اما یک راز دیگر این کتاب، ساختن عادت کنجکاوی است. تغییر رفتاری که می تواند بیشتر از همه به شما کمک کند، این است: نصیحت کمتر، کنجکاوی بیشتر. سوالهای خودتان را پیدا کنید، صدای خودتان را پیدا کنید و مهمتر از همه، عادت مربیگری خودتان را بسازید.

حسین علی محمدی - Hossein Alimohammadi ]

دیدگاهتان را بنویسید