کوچینگ

انواع تخصص‌های کوچینگ

انواع تخصص‌های کوچینگ
انواع تخصص‌های کوچینگ

انواع تخصص‌های کوچینگ

کوچینگ با تخصص‌هایی به نام کوچینگ سازمانی (Organizational Coaching) یا کوچینگ رهبری (Leadership Coaching) یا کوچینگ مسیر شغلی (Career Coaching) یا کوچینگ زندگی (Life Coaching) یا کوچینگ اجرایی (Executive Coaching) و …. شناخته می شود.

این ها نمونه های از تخصص های کوچینگ هستند که در سراسر دنیا شناخته‌شده می‌باشند. آماری از فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF)موجود است که نشان می‌دهد بین ۶۰ تا ۶۲% از کوچ‌ها در زمینه‌هایی کار می‌کنند که با کسب‌وکارها و بیزینس ها در ارتباط می‌باشند و اسم این کار را بیزینس کوچینگ (کوچینگ کسب‌وکار) (Business Coaching) یا کوچینگ سازمانی (Organizational Caching) گذاشته‌اند و کوچینگی که با کسب‌وکارهای کوچک و متوسط (SME) یا سازمان‌ها کار می‌کنند. کوچینگ اجرایی (Executive Coaching) گویند. کوچینگی که با مدیران و مدیران ارشد کار می‌کنند را کوچینگ رهبری (Leadership Coaching) گویند .آمار همچنین نشان می‌دهد ۶۰ درصد این افراد تمرکزشان را روی یادگرفتن و سپس هدایت کسب‌وکارشان به سمت این تخصص‌ها گذاشته‌اند و ۱۳ الی ۱۵ درصد این افراد به سمت لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی (Life Coaching) و ۸٪ به سمت کوچینگ مسیر شغلی (Career Coaching) می‌روند.

تعاریف حوزه کوچینگ

کوچ خواستار ایجاد یک ارتباط مؤثر با فردی است که می‌خواهد با او کار کند.
مراجع کسی است که باید یک زیربنا برای این رابطه ایجاد کند که بسیار مستحکم باشد. این زیربنا شامل رازداری، امنیت، احساس اعتماد و اطمینان است و این عوامل سبب می‌شوند تا فرد بتواند به‌راحتی با کوچ خود ارتباط برقرار کند و تمام مشکلات و دغدغه‌اش را بدون هیچ واهمه‌ای بیان کند و به خودش اجازه دهد حرف‌هایی را بزند که با بقیه مطرح نمی‌کند. ایجاد این فضا، خود یک مهارت است که این امنیت و اعتماد را به وجود می‌آورد. کوچ مانند یک آیینه‌ی شفاف عمل می‌کند که اگر واقعیتی را می‌بیند، آن را جلوی شما بگذارد تا خودتان آن را ببینید. این آیینه هیچ‌گونه قضاوتی نمی‌کند؛ ولی اگر قضاوت کند، این آیینه چندان آیینه شفافی نیست! اگر شما این آیینه را قبول ندارید، ما (کوچ‌ها) حرف شمارا قبول داریم و می‌گوییم شاید این آیینه درست نبوده برای همین یک آیینه دیگر مقابلتان قرار می‌دهیم (بازخورد دیگری به شما می‌دهیم)

کوچ حرفه‌ای

یک کوچ حرفه‌ای یعنی کوچی که رازداری و عدم قضاوت دارد؛ یک کوچ حرفه‌ای، احترام مراجعش را حفظ می‌کند و او را باور دارد و مراجع را حتی از خودش بهتر می‌شناسد. پس یک کوچ حرفه‌ای، فردی است که باورهای درونی‌اش را به نمایش می‌گذارد؛ درعین‌حالی که قضاوت ندارد و در خدمت مراجع است.

اقتباس شده از : اکادمی بین المللی کوچینگ فارسی زبانان

گردآوری : حسین علی محمدی (Hossein Alimohammadi)

حسین علی محمدی - Hossein Alimohammadi ]

دیدگاهتان را بنویسید